Vishay/Dale RNC55H4021BRB14
RNC55H4021BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4021BRB14
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4021BRB14.pdf
Availability of RNC55H4021BRB14
QUANTITY
RNC55H4021BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4021BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4021BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4021BRB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4021BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4021BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H4021BRB14
DIODE ZENER 16V 500MW DO35 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
DIODE PIN HF SW 30V 50MA HMD12 datasheet.pdf
IC FPGA 336 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CAP CER 820PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 25/8MM-48" datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 5W SMBJ datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf