Vishay/Dale RNC55H4070FSRE6
RNC55H4070FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4070FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 407 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4070FSRE6.pdf
Availability of RNC55H4070FSRE6
QUANTITY
RNC55H4070FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4070FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H4070FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)407
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4070FSRE6
Related LinksRNC55H4, RNC55H4070FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4070FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H4070FSRE6
IC TERMINATOR SCSI 20-TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CBL 3POS M12 PLUG-VALVE PLUG .6M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 237 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER RA ME GRN 2CKT datasheet.pdf