Vishay/Dale RNC55H4070FSRE6
RNC55H4070FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4070FSRE6
Brief Description
RES 407 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4070FSRE6.pdf
Availability of RNC55H4070FSRE6
QUANTITY
RNC55H4070FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4070FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H4070FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)407
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4070FSRE6
Related LinksRNC55H4, RNC55H4070FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4070FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H4070FSRE6
CONN CHAMP 50 POS RCPT FLANG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 240X64 WH TRANSFL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 6POS 2MM T/H datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG GRN/YEL 100' datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #1 6.63" datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf