Vishay/Dale RNC55H40R2FSRSL
RNC55H40R2FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H40R2FSRSL
Brief Description
RES 40.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H40R2FSRSL.pdf
Availability of RNC55H40R2FSRSL
QUANTITY
RNC55H40R2FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H40R2FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H40R2FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H40R2FSRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H40R2FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H40R2FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H40R2FSRSL
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2PS 5.08MM STR PCB datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 350A 1250V 3KN/110 AR CU datasheet.pdf
KIT STARTER FOR CAP CUSTOM MCU datasheet.pdf
OSC PROG LVDS 3.3V 250PPM OE SMD datasheet.pdf
IC DECOD VIDEO PAL/NTSC 128HTQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
4PH 15.5 OHM 80:1 GEAR,HARNESS datasheet.pdf
DIA 6.5MM 4MM PIGT NPN NC datasheet.pdf