Vishay/Dale RNC55H4120BSR36
RNC55H4120BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4120BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 412 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4120BSR36.pdf
Availability of RNC55H4120BSR36
QUANTITY
RNC55H4120BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4120BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H4120BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4120BSR36
Related LinksRNC55H4, RNC55H4120BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4120BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H4120BSR36
BATTERY PK 6.0V D SIZE ALKALINE datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MICROPWR COMP DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN MMCX JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
VARISTOR 108V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 3P3T 3A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf