Vishay/Dale RNC55H4122BSRE6
RNC55H4122BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4122BSRE6
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4122BSRE6.pdf
Availability of RNC55H4122BSRE6
QUANTITY
RNC55H4122BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4122BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H4122BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4122BSRE6
Related LinksRNC55H4, RNC55H4122BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4122BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H4122BSRE6
SWITCH LIMIT SPDT PIN PLUNGR 28V datasheet.pdf
CONN TNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 280UM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 1MM 12POS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf