Vishay/Dale RNC55H4170BRB14
RNC55H4170BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4170BRB14
Brief Description
RES 417 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4170BRB14.pdf
Availability of RNC55H4170BRB14
QUANTITY
RNC55H4170BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4170BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4170BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)417
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4170BRB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4170BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4170BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H4170BRB14
TRIMMER 50K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS STR .100 15GOLD datasheet.pdf
IC BUFFER PLL 3.3V ZD 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
RES 4.59K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 160PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf