Vishay/Dale RNC55H41R2FSB14
RNC55H41R2FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H41R2FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 41.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H41R2FSB14.pdf
Availability of RNC55H41R2FSB14
QUANTITY
RNC55H41R2FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H41R2FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H41R2FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H41R2FSB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H41R2FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H41R2FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H41R2FSB14
SIDAC SYM 3CHP 200V 250A TO220 datasheet.pdf
RECEPT HOUSING 4POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
T-COUPLE TYPE K L=75CM ENCL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 40POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 480MA 760 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 12A 100V SO-8FL datasheet.pdf