Vishay/Dale RNC55H4220BRB14
RNC55H4220BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4220BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 422 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4220BRB14.pdf
Availability of RNC55H4220BRB14
QUANTITY
RNC55H4220BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4220BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4220BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)422
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4220BRB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4220BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4220BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H4220BRB14
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER PLL FREQ 16-TSSOP datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 200V 70A TO-94 datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 33K OHM 14SOIC datasheet.pdf
SEAL ROTARY SHAFT M10-1 THD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
IC DSC 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
DIODE MODULE 20V 300A 3TOWER datasheet.pdf
STANDARD TIMER SPECIAL HOUSING U datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 2.5V 1411 datasheet.pdf