AVX Corporation 12065A7R0BAT2A
12065A7R0BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065A7R0BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
12065A7R0BAT2A.pdf
Availability of 12065A7R0BAT2A
QUANTITY
12065A7R0BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065A7R0BAT2A
Internal Part NumberEIS-12065A7R0BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065A7R0BAT2A
Related Links12065A7, 12065A7R0BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065A7R0BAT2A Details Description
Related parts for 12065A7R0BAT2A
TWIST LOK STANDOFF 1/2 X 1.09" datasheet.pdf