Sullins Connector Solutions GMM28DSAS
GMM28DSAS picture photo
Mfg. Part Number
GMM28DSAS
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GMM28DSAS.pdf
Availability of GMM28DSAS
QUANTITY
GMM28DSAS Order Process
Ship out your order
Specifications of GMM28DSAS
Internal Part NumberEIS-GMM28DSAS
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMM28DSAS
Related LinksGMM2, GMM28DSAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMM28DSAS Details Description
Related parts for GMM28DSAS
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 50V datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 43K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
PCMCIA 30MM FLEX HEADER-ASSY datasheet.pdf