Vishay/Dale RNC55H4220FMBSL
RNC55H4220FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4220FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 422 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4220FMBSL.pdf
Availability of RNC55H4220FMBSL
QUANTITY
RNC55H4220FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4220FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4220FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)422
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4220FMBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4220FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4220FMBSL Details Description
Related parts for RNC55H4220FMBSL
RES TEMP SENS 22 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 15VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 8A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 15ppm 9pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf