Vishay/Dale RNC55H4222FRB14
RNC55H4222FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4222FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4222FRB14.pdf
Availability of RNC55H4222FRB14
QUANTITY
RNC55H4222FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4222FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4222FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4222FRB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4222FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4222FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H4222FRB14
SIDAC 220-250V 1A TO92 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 LP 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN CRIMP SOCKET 20-22 AWG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC CARD EEPROM 1MB FOR FP SERIES datasheet.pdf
SLHD1.5X4 GRAY PVC DUCT datasheet.pdf
CONN PS3F 100A MODULE SIDE datasheet.pdf