Vishay/Dale RNC55H4222FRB14
RNC55H4222FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4222FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4222FRB14.pdf
Availability of RNC55H4222FRB14
QUANTITY
RNC55H4222FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4222FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4222FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4222FRB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4222FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4222FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H4222FRB14
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 20.3K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 500V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 161-171MHZ SF datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 3W DO216AA datasheet.pdf