Vishay/Dale RNC55H4223FRB14
RNC55H4223FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4223FRB14
Brief Description
RES 422K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4223FRB14.pdf
Availability of RNC55H4223FRB14
QUANTITY
RNC55H4223FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4223FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4223FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)422k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4223FRB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4223FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4223FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H4223FRB14
Connector Receptacle 98 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 32VDC 0805 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 10PF 50V 0805 datasheet.pdf
LED PANEL INCAND DATALITE CLEAR datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 13POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.25 OHM 1% 5W datasheet.pdf
MOSFET N CH 40V 195A D2PAK-7PIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf