Vishay/Dale RNC55H4411BSB14
RNC55H4411BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4411BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.41K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4411BSB14.pdf
Availability of RNC55H4411BSB14
QUANTITY
RNC55H4411BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4411BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4411BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.41k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4411BSB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4411BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4411BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H4411BSB14
CONN HEADER 2MM SINGLE R/A 20POS datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 2KV NONSTND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW MICROMELF datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
750 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
OSC XO 12.352MHZ CMOS SMD datasheet.pdf