Vishay/Dale RNC55H4421BSB14
RNC55H4421BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4421BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.42K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4421BSB14.pdf
Availability of RNC55H4421BSB14
QUANTITY
RNC55H4421BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4421BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4421BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4421BSB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4421BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4421BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H4421BSB14
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BAG STATIC/MOISTURE 16X18" datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES SMD 2.1M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf