Vishay/Dale RNC55H4421FSBSL
RNC55H4421FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4421FSBSL
Brief Description
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4421FSBSL.pdf
Availability of RNC55H4421FSBSL
QUANTITY
RNC55H4421FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4421FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4421FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4421FSBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4421FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4421FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H4421FSBSL
CAP FILM 0.082UF 5% 100VDC 1913 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32K 24MHZ OTP 44PLCC datasheet.pdf