Vishay/Dale RNC55H44R2BRB14
RNC55H44R2BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H44R2BRB14
Brief Description
RES 44.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H44R2BRB14.pdf
Availability of RNC55H44R2BRB14
QUANTITY
RNC55H44R2BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H44R2BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H44R2BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)44.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H44R2BRB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H44R2BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H44R2BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H44R2BRB14
CAP TANT 0.68UF 35V 10% 0805 datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CAP FILM 1600PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE DUAL SZ24B M32 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PCIE CLOCK datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 3.9W 0603 datasheet.pdf