Vishay/Dale RNC55H44R8BRRE6
RNC55H44R8BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H44R8BRRE6
Brief Description
RES 44.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H44R8BRRE6.pdf
Availability of RNC55H44R8BRRE6
QUANTITY
RNC55H44R8BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H44R8BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H44R8BRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H44R8BRRE6
Related LinksRNC55H4, RNC55H44R8BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H44R8BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H44R8BRRE6
RES ARRAY 9 RES 68K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES 33 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 150MA 2.38 OHM datasheet.pdf
IC DAC V-OUT 12BIT 4CH 20-SSOP datasheet.pdf
RES 100K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 441MA 630 MOHM datasheet.pdf
OSC XO 65.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 33 OHM 13W 5% AXIAL datasheet.pdf