Vishay/Dale RNC55H44R8BRRSL
RNC55H44R8BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H44R8BRRSL
Brief Description
RES 44.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H44R8BRRSL.pdf
Availability of RNC55H44R8BRRSL
QUANTITY
RNC55H44R8BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H44R8BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H44R8BRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H44R8BRRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H44R8BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H44R8BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H44R8BRRSL
MULTI-PAIR 4COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V D 6500MAH NIMH datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 1.5A SOT-223 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 2A 12V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 28.75MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 56PF 5% 4KV SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf