Vishay/Dale RNC55H4590BSB14
RNC55H4590BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4590BSB14
Brief Description
RES 459 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4590BSB14.pdf
Availability of RNC55H4590BSB14
QUANTITY
RNC55H4590BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4590BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4590BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)459
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4590BSB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4590BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4590BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H4590BSB14
CONN HEADER .100 SINGL R/A 3POS datasheet.pdf
ESD HANDLER 14-3/4X7-3/4X1 datasheet.pdf
HM2DK3567RLF MPAC DISCR KEY RCPT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf