Vishay/Dale RNC55H45R3BSB14
RNC55H45R3BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H45R3BSB14
Brief Description
RES 45.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H45R3BSB14.pdf
Availability of RNC55H45R3BSB14
QUANTITY
RNC55H45R3BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H45R3BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H45R3BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)45.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H45R3BSB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H45R3BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H45R3BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H45R3BSB14
CONN HEADER 8POS 2MM SMD TIN datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TPS2052BEVM-296 datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FEED THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 110NS 64FBGA datasheet.pdf
FUSE 1A 250/277V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf