Vishay/Dale RNC55H4600BSRE6
RNC55H4600BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4600BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 460 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4600BSRE6.pdf
Availability of RNC55H4600BSRE6
QUANTITY
RNC55H4600BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4600BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H4600BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)460
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4600BSRE6
Related LinksRNC55H4, RNC55H4600BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4600BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H4600BSRE6
CONN TERM SOCKET 18-22AWG TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SC82AB datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 673 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HDR 49POS 0.100 T/H datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CAP MICA 7PF 0.5PF 300V RADIAL datasheet.pdf