Vishay/Dale RNC60J82R5BSRE6
RNC60J82R5BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J82R5BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 82.5 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J82R5BSRE6.pdf
Availability of RNC60J82R5BSRE6
QUANTITY
RNC60J82R5BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J82R5BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J82R5BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J82R5BSRE6
Related LinksRNC60J8, RNC60J82R5BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J82R5BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J82R5BSRE6
IC COMPARATOR CML 3.3-5V 16LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SSD 64GB 2.5" SATA datasheet.pdf
SOFTWARE CW SW/SP HCS12 64K CC datasheet.pdf
ANT EMBEDDED ASSEMBLY 4000 TNCM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN FC ATTENUATOR 9DB datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 25.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CTV 43C 23#20 20#16 SKT PLUG datasheet.pdf
150UF 50V 10X20MM 105C 6000H datasheet.pdf