Vicor Corporation V28C5M50BN2
V28C5M50BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V28C5M50BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V28C5M50BN2.pdf
Availability of V28C5M50BN2
QUANTITY
V28C5M50BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C5M50BN2
Internal Part NumberEIS-V28C5M50BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C5M50BN2
Related LinksV28C5, V28C5M50BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C5M50BN2 Details Description
Related parts for V28C5M50BN2
RES SMD 150 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
HEADER 34POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SIDAC 205-230V 1A TO92 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1W DO204AL datasheet.pdf
508 TB PLG SKT RA TMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
DIODE RECT 1200V 10A D2PAK datasheet.pdf