Vishay/Dale RNC55H4640FRB14
RNC55H4640FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4640FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 464 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4640FRB14.pdf
Availability of RNC55H4640FRB14
QUANTITY
RNC55H4640FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4640FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4640FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4640FRB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4640FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4640FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H4640FRB14
STRAIN RELIEF 24 CONT SOCK CONN datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 29-58V datasheet.pdf
GDT 350V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 1.93K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MINI MI II 2ROW RELAY WAFER ASSY datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V LVDS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 8KV 50MA AXIAL datasheet.pdf