Vishay/Dale RNC55H4642BSB14
RNC55H4642BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4642BSB14
Brief Description
RES 46.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4642BSB14.pdf
Availability of RNC55H4642BSB14
QUANTITY
RNC55H4642BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4642BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4642BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4642BSB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4642BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4642BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H4642BSB14
CONN HEADER 2POS 1.25MM STR TIN datasheet.pdf
CONN SHORT EJECT LATCH GRAY datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 6TMLF datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 22 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 2W SMBJ datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 400V 150NS MPG06 datasheet.pdf