Vishay/Dale RNC55H4642BSRE6
RNC55H4642BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4642BSRE6
Brief Description
RES 46.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4642BSRE6.pdf
Availability of RNC55H4642BSRE6
QUANTITY
RNC55H4642BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4642BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H4642BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4642BSRE6
Related LinksRNC55H4, RNC55H4642BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4642BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H4642BSRE6
RES 4.12K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 100W datasheet.pdf
RES 22.0 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 145MA 6.8 OHM TH datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
OSC XO 16.625MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP TRIM 1-36PF 750V SURF MOUNT datasheet.pdf
4 ADC/8 DAC with PLL, 192 kHz, 24 Bit CODEC IC datasheet.pdf