Vishay/Dale RNC55H4750FRBSL
RNC55H4750FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4750FRBSL
Brief Description
RES 475 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4750FRBSL.pdf
Availability of RNC55H4750FRBSL
QUANTITY
RNC55H4750FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4750FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4750FRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4750FRBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4750FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4750FRBSL Details Description
Related parts for RNC55H4750FRBSL
FIXED IND 1.5UH 3A 15 MOHM TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 100A TO-262 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
10X2 MTE RCPT SR PLAIN .100CL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
MOSFET N CH 500V 22A TO-247 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf