Vishay/Dale RNC55H4751BSBSL
RNC55H4751BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4751BSBSL
Brief Description
RES 4.75K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4751BSBSL.pdf
Availability of RNC55H4751BSBSL
QUANTITY
RNC55H4751BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4751BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4751BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4751BSBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4751BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4751BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H4751BSBSL
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMA datasheet.pdf
CONN SPRING 58POS DUAL .255 SMD datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 4HUSON datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
IC DDR1 256MB 2.5V 166MHZ 60FBGA datasheet.pdf
KIT NFPA 30J-200J datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 11W 1206 datasheet.pdf