Vishay/Dale RNC55H4753BSRSL
RNC55H4753BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4753BSRSL
Brief Description
RES 475K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4753BSRSL.pdf
Availability of RNC55H4753BSRSL
QUANTITY
RNC55H4753BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4753BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4753BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4753BSRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4753BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4753BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H4753BSRSL
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES 2.0 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC MELF datasheet.pdf
TEN60 R/A PLUG ASSY 3AC-12S-2DC datasheet.pdf
CABLE 7COND 14AWG SHLD 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 3W DO214AC datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 100POS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G M31 datasheet.pdf
330UF 385V 30X45MM 85C 12000H datasheet.pdf