Vishay/Dale RNC55H4753BSRSL
RNC55H4753BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4753BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 475K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4753BSRSL.pdf
Availability of RNC55H4753BSRSL
QUANTITY
RNC55H4753BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4753BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4753BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4753BSRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4753BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4753BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H4753BSRSL
RES ARRAY 4 RES 750K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 32POS .100 R/A AU datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SWITCH BLOCK SPST-NO 10A datasheet.pdf
BUZZER 16-28VDC/AC 75-85DB PNL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CBL SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf