Vishay/Dale RNC55H47R5BSRE6
RNC55H47R5BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H47R5BSRE6
Brief Description
RES 47.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H47R5BSRE6.pdf
Availability of RNC55H47R5BSRE6
QUANTITY
RNC55H47R5BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H47R5BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H47R5BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H47R5BSRE6
Related LinksRNC55H4, RNC55H47R5BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H47R5BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H47R5BSRE6
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 330PF 1% 500V 1812 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
MICROFIT BMI VRT DR HDR PEGS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 45.3 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RSD 10 INTERFACE datasheet.pdf
OSC XO 6.14MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TRIM 0.8-11PF 750V PNL MOUNT datasheet.pdf