Vishay/Dale RNC55H4873BSB14
RNC55H4873BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4873BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 487K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4873BSB14.pdf
Availability of RNC55H4873BSB14
QUANTITY
RNC55H4873BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4873BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4873BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)487k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4873BSB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4873BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4873BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H4873BSB14
RES SMD 182K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
VARISTOR 324V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 70MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.7V SSOT24-4 datasheet.pdf
CABLE PNL MNT 5POS PLUG-WIRE .5M datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.060" 5MM 3LD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 18POS PIN datasheet.pdf