Vishay/Dale RNC55H4873BSBSL
RNC55H4873BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4873BSBSL
Brief Description
RES 487K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4873BSBSL.pdf
Availability of RNC55H4873BSBSL
QUANTITY
RNC55H4873BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4873BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4873BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)487k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4873BSBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4873BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4873BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H4873BSBSL
DISPLAY 5X7 0.15" 4CHAR ORANGE datasheet.pdf
IC FLEXPC CLK ATI RS400 56-TSSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA MINI3 datasheet.pdf
RES SMD 1.37M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 59.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf