Vishay/Dale RNC55H4971BSRE6
RNC55H4971BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4971BSRE6
Brief Description
RES 4.97K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4971BSRE6.pdf
Availability of RNC55H4971BSRE6
QUANTITY
RNC55H4971BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4971BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H4971BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.97k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4971BSRE6
Related LinksRNC55H4, RNC55H4971BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4971BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H4971BSRE6
RES SMD 11 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD7612 datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 512MBIT 3NS 84FBGA datasheet.pdf
HV BCM BUS CONVERTER EVAL BOARD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
IC HOT SWAP EMI FILTER 10LGA datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf