Vishay/Dale RNC55H4990BSRSL
RNC55H4990BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4990BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4990BSRSL.pdf
Availability of RNC55H4990BSRSL
QUANTITY
RNC55H4990BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4990BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4990BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4990BSRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4990BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4990BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H4990BSRSL
THERMISTOR PTC 8.0 OHM 145V datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 28.6VC SC74-6 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 4.16A 16 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 27UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES 208K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 121BGA datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf