Vishay/Dale RNC55H4990FMRE6
RNC55H4990FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4990FMRE6
Brief Description
RES 499 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4990FMRE6.pdf
Availability of RNC55H4990FMRE6
QUANTITY
RNC55H4990FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4990FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H4990FMRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4990FMRE6
Related LinksRNC55H4, RNC55H4990FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4990FMRE6 Details Description
Related parts for RNC55H4990FMRE6
RES SMD 9.31KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SHELF FIXED 14.1X15" BEIGE datasheet.pdf
CONN RECEPT DUST COVER datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SHIELDED DC MICRO-MIZER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
JT 15C 14#20 1#16 SKT RECP datasheet.pdf
100UF 50V 9.525X20.625 85C AXI datasheet.pdf