Vishay/Dale RNC55H4991BRRE6
RNC55H4991BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4991BRRE6
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4991BRRE6.pdf
Availability of RNC55H4991BRRE6
QUANTITY
RNC55H4991BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4991BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H4991BRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4991BRRE6
Related LinksRNC55H4, RNC55H4991BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4991BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H4991BRRE6
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TRANS NPN 350V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
XFRMR LAN 1CT:1CT 350UH 40SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 02CKT datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100" GOLD datasheet.pdf
TOOL DF6A ACCESSORY datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2ND-LEVEL datasheet.pdf
CRYSTAL 25.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS VERT 0.5MM SMD datasheet.pdf