Vishay/Dale RNC55H4991DSB14
RNC55H4991DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4991DSB14
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4991DSB14.pdf
Availability of RNC55H4991DSB14
QUANTITY
RNC55H4991DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4991DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4991DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4991DSB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4991DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4991DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H4991DSB14
FUSE PTC 0.7A 24V RESET AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 200MW SOD323 datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO 4000/2600CT datasheet.pdf
RELAY REED DPST 1A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONN HEADR 76POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.4KV 200A 3TOWER datasheet.pdf
TERMINAL STRAIN RELF ZZE ZP2.5 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 950MA 131 MOHM datasheet.pdf
RES 2.43M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 42A TO-247 datasheet.pdf