Vishay/Dale RNC55H4991DSRE6
RNC55H4991DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4991DSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4991DSRE6.pdf
Availability of RNC55H4991DSRE6
QUANTITY
RNC55H4991DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4991DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H4991DSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4991DSRE6
Related LinksRNC55H4, RNC55H4991DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4991DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H4991DSRE6
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP CER 820PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM SOT23F3P datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 150V TO-262AA datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf