Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y002412K5000T0L
Y002412K5000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y002412K5000T0L
Brief Description
RES 12.5K OHM .3W .01% RADIAL
Datasheet Download
Y002412K5000T0L.pdf
Availability of Y002412K5000T0L
QUANTITY
Y002412K5000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y002412K5000T0L
Internal Part NumberEIS-Y002412K5000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.5k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y002412K5000T0L
Y002412K5000T0L Details Description
Related parts for Y002412K5000T0L
CONN HEADER .100 SINGL STR 7POS datasheet.pdf
RFID ANT 600X800MM 13.56MHZ datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD523F datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC BUCK SYNC 20V 10A TO-PMOD-11 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
750 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 480VAC datasheet.pdf