Souriau Connection Technology D38999/26FG41PDL
D38999/26FG41PDL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG41PDL
Brief Description
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26FG41PDL.pdf
Availability of D38999/26FG41PDL
QUANTITY
D38999/26FG41PDL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG41PDL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG41PDL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG41PDL
Related LinksD38999/2, D38999/26FG41PDL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FG41PDL Details Description
Related parts for D38999/26FG41PDL
CAP PUSHBUTTON ROUND YELLOW datasheet.pdf
GROMMET 0.500" RUBBER BLACK datasheet.pdf
IC CONFIG MULT-FUNC GATE 6-XSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.7A SOT223 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 40V 6A 1212-8 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf