Vishay/Dale RNC55H4991FMRSL
RNC55H4991FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4991FMRSL
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4991FMRSL.pdf
Availability of RNC55H4991FMRSL
QUANTITY
RNC55H4991FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4991FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4991FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4991FMRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4991FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4991FMRSL Details Description
Related parts for RNC55H4991FMRSL
CONN HEADER 2POS R/A W/CLIP SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC COUNTER BIN 4BIT SYNCH 20-DIP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 108 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf