Vishay/Dale RNC55H4992BRRSL
RNC55H4992BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4992BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4992BRRSL.pdf
Availability of RNC55H4992BRRSL
QUANTITY
RNC55H4992BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4992BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4992BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4992BRRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4992BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4992BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H4992BRRSL
FLEX CABLE - AFG18G/AF18/AFE18T datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REGULATOR DDR TERM 16-LLP datasheet.pdf
IGBT MOD 7PAC 1200V 200A NF SER datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS PANEL PIN datasheet.pdf