Vishay/Dale RNC55H4992FPB14
RNC55H4992FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4992FPB14
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4992FPB14.pdf
Availability of RNC55H4992FPB14
QUANTITY
RNC55H4992FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4992FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4992FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4992FPB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4992FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4992FPB14 Details Description
Related parts for RNC55H4992FPB14
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.2V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.53A 31 MOHM datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 13A 125V datasheet.pdf
RES 20 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN COAX 8POS JACK datasheet.pdf