Vishay/Dale RNC55H4992FPBSL
RNC55H4992FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4992FPBSL
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4992FPBSL.pdf
Availability of RNC55H4992FPBSL
QUANTITY
RNC55H4992FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4992FPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4992FPBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4992FPBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4992FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4992FPBSL Details Description
Related parts for RNC55H4992FPBSL
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 360 OHM 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
DSUB SOCKET SOLDER 37 POS datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 226 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A SMINI2 datasheet.pdf