Vishay/Dale RNC55H4993FRB14
RNC55H4993FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4993FRB14
Brief Description
RES 499K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4993FRB14.pdf
Availability of RNC55H4993FRB14
QUANTITY
RNC55H4993FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4993FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4993FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4993FRB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4993FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4993FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H4993FRB14
CONN HEADER PIN VERT 4POS GOLD datasheet.pdf
IC LINE INTERFACE SLIC PLCC-28 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 22PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
TFLEX SF660 DF 8.5" X 9.0" datasheet.pdf
DISPLAY 610NM ORN 2DIG 0.2" SMD datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf