Vishay/Dale RNC55H4993FRBSL
RNC55H4993FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4993FRBSL
Brief Description
RES 499K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4993FRBSL.pdf
Availability of RNC55H4993FRBSL
QUANTITY
RNC55H4993FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4993FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4993FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4993FRBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4993FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4993FRBSL Details Description
Related parts for RNC55H4993FRBSL
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V datasheet.pdf
EVAL KIT EXPERIMENTAL KS8695PMPD datasheet.pdf
IC MPU M680X0 12MHZ 68PLCC datasheet.pdf
RES SMD 50.5KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR 0805 10K 5% datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf